STANOWISKO MINISTERSTWA ZDROWIA Z 14 LIPCA 2010 R.

(MZ-BP-P-0620-5126-2/RH/10)

 

 

            W odpowiedzi na pytania informuję, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku
z dnia 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) orzekł, że art. 103 Kodeksu
pracy jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji. Przepis ten utracił moc obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia ww. wyroku w Dzienniku Ustaw. Wraz z utratą mocy obowiązującej art. 103 Kodeksu pracy, moc utraciło również wydane na jego podstawie rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472, z poźn. zm.).

 

Konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego była nowelizacja Kodeksu pracy z dnia 20 maja 2010 r. przez ustawę o zmianie ustawy -Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2010 Nr 105, poz. 655) polegająca na dodaniu w Kodeksie art. 1033-1066. Ustawa ta odniosła się jednak wyłącznie do regulacji zawartych w Kodeksie pracy, pozostawiając bez zmian w ustawodawstwie istniejące odesłania do określonych zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych ( które zgodnie z orzeczeniem Trybunału utraciły moc).

 

Z opisanego stanu prawnego wynika, że do pielęgniarek lub położnych, które rozpoczynają kształcenie podyplomowe po dniu 16 lipca 2010 r., będą miały zastosowanie nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Jednocześnie informuję, że obecnie trwają końcowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o zawodach pielęgniarki o położnej (projekt został skierowany pod obrady Rady Ministrów). Z uwagi na przytoczone orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w projekcie znalazły się osobne regulacje dotyczące kwestii zwrotu kosztów kształcenia
i uprawnień urlopowych przysługujących pielęgniarce lub położnej odbywającej kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Przepisy te zostały zawarte bezpośrednio w projektowanej ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej.
Stanowią one powielenie regulacji istniejących poprzednio w rozporządzeniu z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Podczas prac ustawodawczych w Parlamencie zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie (pozostawienie osobnej regulacji dla pielęgniarek i położnych, czy też odesłanie do kodeksu pracy) przy uwzględnieniu nowych regulacji Kodeksu pracy.